Designérská soutěž CarpetVista

VÍTĚZOVÉ ROKU 2018

Soutěž

Jsme naprosto ohromeni obrovským počtem návrhů. Z více než 90 zemí jsme jich obdrželi celkem 13 000! Je to opravdová oslava umění a tvořivosti. Velmi si vážíme času, který všichni návrháři na přípravu svých příspěvků vynaložili. Děkujeme vám! Po hodnocení poroty veřejnost hlasováním vybrala 10 vítězů, kteří jsou představeni níže.

DOVETAIL FRANCESCA VEDOVATO Spojené království Spojené království

I'm a 23 years old graphic designer with a curious and dreaming mind. I'm from Italy but I'm currently based in London, where I work for a small studio. I'm fascinated by art, colors, shapes, and handmade projects. I believe in the power of details and in the clever exercise. A good design to me, is born by these values.

NETI ROLAND TARBAY Maďarsko Maďarsko

Im a freelance graphic designer/visual performance artist from Budapest. Most of my work is based on expressionism and expressing feelings through experimenting and reverse engineering the tools that i use in the process.

I SKOGEN EMMA MATILDA BENGTSSON Švédsko Švédsko

I am a textile and graphic designer, educated at Konstfack University College of Arts, Crafts and Design in Stockholm. I work mainly with pattern for textile surfaces through knitting, screenprinting and weaving and bringing life into a surface is what drives me the most.

Loretta De Lorenzi Itálie Itálie

I am a "young" fifty-years-old artist: mainly a painter and mosaicist, but not only. I live and work in Venice. I am interested in every possible expression of art, from calligraphy to illustrations for children, from origami to prints on fabric. I also create clothes, hats, bags, knitting and embroidery. I find inspiration in the naturale and in the animal worlds which allow me to enjoy using different colors, materials and supports.

SUNSET CLOUDS TSUNEYASU ISHIKAWA Japonsko Japonsko

Currently, I am creative director of advertisement production. My advertisement production policy is that people who saw the advertisement can dream of the life that uses the product and use the product to imagine the scene(wonderful sunset). The production policy of this "Carpet design" is also the same.

CITY PEAR Love Helander Norsko Norsko

I am a 25 year old artist based in Oslo, where I just finished my bachelor's degree in free art. As a painter I find inspiration in textiles and patterns, shapes and colour contrasts. Scale and size are two important factors in my work as I want the meeting with painting to be both a visual and bodily experience. Therefore, this competition has been an exciting challenge for me since I have been able to work with my themes but from a completely different angle. Here painting can become textile and the body can interact with the work in a new way, since you can experience it by standing in the middle of it and making it a part of your home.

SCANDIC LINES I OLGA FEDZIN Polsko Polsko

Olga Fedzin, Lodz, Poland. Graduate of Academy of Fine Arts in Lodz and Cracow School of Art. Working in architects office as an interior designer.

Watercoulour Part 2 Claudia Hetzel-Zink Německo Německo

Landscape architect in south Germany with art ambitions

URBAN STRIPES JENS BUIS Nizozemsko Nizozemsko

I am a 20 year old student from the Netherlands, where I am now in my last year of the Media Design study. My dream is to become a great artist someday. For me, This competition is an interesting challenge because I have never done anything like this before.

URBAN LAKE MONICA MARTINEZ SANCHEZ Španělsko Španělsko

A photographer turned surface designer, Nika Martinez fell in love with the vibrancy and color she could put into pattern work. With inspiration ranging from woven textiles and tribal motifs to art deco and even illustration, Nika is constantly striving to bring joy and happiness to her viewers as well as learn new techniques and further her artistic talent.

JAK JSME FINALISTY VYBÍRALI

Letos jsme dostali více než 13 000 fantastických příspěvků. Vybrat 32 finalistů opravdu nebylo nijak snadné. Porota se při hodnocení řídila těmito kritérii: návrhářské schopnosti, jedinečnost a estetický dojem.

Porota

Robert Janson

Architekt. Office of Possibilities

Robert, spoluzakladatel Office of Possibilities, kombinuje tvůrčí profese pro rozvoj projektů pro zákazníky jako je IKEA, Volvo, Gunnebo a Elektron. Robert je také členem poroty pro Svensk Forms Design Award Design S.

Sofie Börjesson

Návrhář interiérů. Room by Sofie

Sofie ztělesňuje kreativitu jako podnikatelka, lektorka a dekoratérka. Room by Sofie specializuje se na zakázková řešení pro některé z největších švédských realitních kanceláří, stejně jako na návrhy pro soukromé klienty a kancelářské projekty.

Carin Terins

CarpetVista Ředitel nákupu a kreativní ředitel

Carin má na starosti tvůrčí i nákupní rozhodování pro jednoho z největších online obchodů s koberci na světě. Má za sebou mnoho let zkušeností s dováděním koncepčních kreativní návrhů do prodeje mnoho komerčních společností.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

Kromě 10 hlavních vítězů na základě hlasování svůj nejoblíbenější design vybrala i porota. „Díky trojrozměrnému pozadí a novému a neočekávanému zbarvení byl klasický vzor povýšen na novou úroveň postihující současnost i budoucnost. Nová klasika s moderním přesahem.“

TILDA IRINA BARTELS Německo Německo

I studied fashion in Hamburg, live in Frankfurt am Main and work internationally as a costume designer for opera and theater. My father is an enthusiastic carpet fan and assembler and a couple of years ago he gave me my first carpet. Since then i’m fascinated by the options of effects carpets can offer in a room. This Design could be a drapery of fabric. The alienation in terms of colour gives a classy touch to the leopard pattern and is as well exciting and lively.

Historie

Společnost CarpetVista měla v průběhu let čest spatřit více než 20 000 krásných návrhyů z více než 90 zemí.

Některým z našich návrhářů změnil vstup do soutěže kariéru. U ostatních se zase změnil způsob, jakým na koberce nahlíží. U všech pak doufejme platí, že jim naplnila srdce radostí.

2016

NěmeckoCornelius Comanns

2015

FinskoIiro A. Ahokas

2013

United StatesDeborah Velasquez

2012

ŠpanělskoKristina Pacesaite

2011

ŠvédskoBenno Arzt

2010

FrancieBernard Pouget

2009

ŠvédskoSara Larsson

2007

ItálieGiulia Sola

A NAKONEC

Rádi bychom poblahopřáli nejen vítězům, ale také poděkovali všem, kteří se této soutěže zúčastnili a poslali své nádherné návrhy, a těm, kteří pro své oblíbené příspěvky hlasovali. Deset šťastných výherců, kteří získali nejvíc hlasů, bude kontaktováno prostřednictvím e-mailu a zmíněno v našich kanálech na sociálních sítích. Doufáme, že se s vámi všemi v roce 2019 znovu setkáme! 

Likvidare zásob

Sleva 30 - 60 %